Maandblad 15 oktober 1881, jaargang 1, nummer 10
Een kwakzalver genaamd Berend Haitzema Enema, een hulpapotheker opererend onder de naam Berend Enema Hartzema, verkocht een middel tegen reumatiek en jicht. Een analyse door een opmerkelijke man toonde aan dat het niets bijzonders was.
De dader was een schavuit die er al een paar cel had opzitten, onder andere wegens ‘chemische geldsnoeierij’ (zilver winnen door rijskdaalders met salpeterzuur te bewerken) en oplichterij met ondergewicht aan kinine.
Maar de behulpzame chemicus die de rechtbank bijstond was niemand minder dan degeen die de eerste Nobelprijswinnaar in de Scheikunde (1901) zou worden. Hij was toen al behoorlijk bekend door zijn ontdekking van de stereochemie.
Gerelateerde artikelen
VU weigert VtdK-vragen te beantwoorden over chiropractieleerstoel
artikelen - 28 maart 2025Wie zaten er in de commissie die chiropractor Rubinstein heeft benoemd tot hoogleraar op een leerstoel die voor de helft wordt gefinancierd door een kwakzalver-organisatie? De VU wil er niet transparant over zijn.
Lees meerInvloedrijke verspreider van desinformatie krijgt info van ‘geest’
artikelen - 25 maart 2025Buitenlandrubriek met o.a.: Invloedrijke verspreider van desinformatie krijgt info van ‘geest’ / Bijna helft Amerikaanse Lyme-klinieken bieden chiropractor aan.
Lees meerNieuwe pandemie in de maak?
artikelen - 23 maart 2025Amerikaanse gezondheidsminister Robert Kennedy propageert zelf bedachte riskante en ongefundeerde aanpak vogelgriep.
Lees meer